NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Наум Хаджимладенов бе прям и честен към изкуството, каза директорът на Исторически музей – Самоков Веселин Хаджиангелов
2602
Авансцена

Наум Хаджимладенов бе прям и честен към изкуството, каза директорът на Исторически музей – Самоков Веселин Хаджиангелов

Наум Хаджимладенов бе прям и толкова честен към изкуството, каза при откриването на изложба, посветена на 130-ата годишнина от неговото рождение директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов. Той направи официалното откриване заедно с уредника в културната институция Любомир Николов.  Хаджиангелов посочи, че десетки галерии в България и света имат от неговото творчество. „Ние преоткриваме Наум Хаджимладенов с неговата експресивност, задълбочена работа върху едни странни теми“

| 19 Юни 2024, 19:57 ч.
Наум Хаджимладенов бе прям и честен към изкуството, каза директорът на Исторически музей – Самоков Веселин Хаджиангелов
Наум Хаджимладенов бе прям и честен към изкуството, каза директорът на Исторически музей – Самоков Веселин Хаджиангелов
Снимка © БТА

Наум Хаджимладенов бе прям и толкова честен към изкуството, каза при откриването на изложба, посветена на 130-ата годишнина от неговото рождение директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов. Той направи официалното откриване заедно с уредника в културната институция Любомир Николов. 

Солистът на балета на Виенската държавна опера Денис Черевичко ще се превъплъти в ролята на Базил от балета „Дон Кихот“ от Лудвиг Минкус на сцената на Античен форумен комплекс „Августа Траяна“ в Стара Загора утре, 1 август. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Държавна опера - Стара Загора.

В ролята на Китри ще бъде примабалерината Анелия Димитрова. Александър Желев ще бъде в ролята на Дон Кихот, а Калин Любенов ще бъде Санчо Панса. В останалите колоритни роли ще танцуват Фиорди Лоха (Еспада), Юкари Мизу (Мерседес), Клара Ферер (Повелителка на дриадите), Я Чуе Наваро (Амур), Кармен Демирташ (циганка), Марсело Молина (циганин) и др, посочват от оперния театър. Зрителите ще могат да се насладят и на цялата многонационална балетна трупа на Старозагорската опера под ръководството на примабалерината и хореограф Силвия Томова.

Изложба акварел и масло, посветена на 160 години от рождението на Петър Дънов – Учителя беше открита в столичната галерия „Контраст“ днес. Автор на експозицията е художникът Сашо Георгиев. 

Тя ще бъде достъпна в периода от 10 юли до 24 юли.

Вдъхновението на творбите са различни стихове и практики от учението на Петър Дънов. „В процеса на създаване на картините цялото учение на Петър Дънов беше вдъхновяващо. Животът става съвсем по-различен, дните - по-лесни за вършене на ежедневните неща, а също и да приемем нашите слабости, да се вгледаме в себе си, а не само в другите. Дава ни сила да работим върху тях. Човекът е недовършена картина, а постоянно трябва да работи върху себе си и да се развива“, каза художникът Сашо Георгиев .

„Да съм последовател на Дънов е голямо щастие за мен. Това е едно учение, чрез което моят живот се промени. Преди това всичко вървеше

От Бургас започва лятното турне "В света на музиката" на маестро Веско Ешкенази, виртуозната акордеонистка Вероника Тодорова и оркестъра на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов. Това съобщиха от музикалната формация.

"В света на музиката" е отличен с приза "Музикален проект на годината" от БНР, "Алегро Виваче". В концертите са включени произведения както от класическата оркестрова палитра, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти. 

Публиката може да се наслади на творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, Майкъл Джексън, „Куин“ и други. Програмата включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова, специално написани за проекта. Музикалните аранжименти с

Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.

Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица. 

В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков. 

Самия

Иван Станев бе един вечен бунтар и авангардист, умеещ да режисира чрез текста. Този портрет на един от големите реформатори на сценичното изкуство у нас бе очертан на дискусионна среща, която се състоя в рамките на 32-рия театрален фестивал „Варненско лято“. В нея участваха Жанет Спасова, която работи със Станев почти във всичките му спектакли и се налага като знакова актриса на Фолксбюне в Берлин; режисьорът Явор Гърдев и културологът проф. Александър Кьосев. Водещ бе проф. Камелия Николова. 

Проф. Николова припомни, че на 29 юни Иван Станев щеше да навърши 65 години, ако не ни бе напуснал на 1 декември м.г. Според нея най-нерадостното за него би било всички да харесват представленията му, защото неговият театър, въпреки че изглежда като да не се интересува от зрителя, всъщност цели да го накара да се замисли и да го разтърси най-вече през стратегията на езика. 

Хаджиангелов посочи, че десетки галерии в България и света имат от неговото творчество. „Ние преоткриваме Наум Хаджимладенов с неговата експресивност, задълбочена работа върху едни странни теми“. Той бе много религиозен, затова в някои от картините му може да се види препратка към Стария и Новия Завет, обясни още директорът. 

По думите му самоковският художник и за миг не е спирал да твори, дори е рисувал върху вестници и амбалажна хартия. 

Хаджимладенов оставя голямо наследство. В изложбата могат да се видят 47 творби от цялото творчество на автора. 

Документален филм показа подбрани моменти от неговото творчество. Присъстващите имаха възможността да получат и хартиен каталог с творби на художника. 

В залата на галерията присъства внукът на Хаджимладенов – Евгени Слуцки, кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов, народният представител Младен Маринов, общински съветници, видни интелектуалци и общественици. 

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба с най-новите живописни творби на Николай Стоев, озаглавена „Облакът на розовите желания“. По думите на галеристката Виктория Митева художникът ни води отново в своята друга реалност, създадена майсторски с техниката на класическата живопис, където всичко е възможно и достъпно, няма неосъществими желания и несбъднати мечти. Неговите чудати герои обитават картини с имена „Илюзия“, „Към облаците“, „В търсене на любовта“, „В звездна нощ“, „Завръщане на ловците“. 

Заглавната картина „Облакът на розовите желания“ според художника има ясна метафора, навеждаща на мисълта за неосъществените ни желания, които остават такива защото не сме посегнали да ги достигнем. 

По думите му неговите сюжети са най-вече плод на въображението му, но понякога е въпрос на мислене, а друг път на преминала и забелязана навреме идея. Мнението

Трио Viva, Яна Николова и „Отборът на сърцето“ се присъединяват към каузата „Динамични и различни“, съобщават от ПР екипа на артистите.

Музикантите Играта, Монти, Моисей, актьорът и футболист Кристиян Милатинов, инфлуенсърът Владислав Радославов, продуцентът Бебо Халваджиян, актьорът и инфлуенсър Стефан Попов-Чефо са обединени в „Отбора на сърцето“

На 15 юли те играха благотворителен футболен мач срещу отбор на Пловдив. 

Вечерта завърши с концерт на Viva и Яна Николова, към които се присъедини Дивна и „Отбора на сърцето“.

Преди няколко месеца Viva и Яна Николова записаха песента „Не една мечта“, която се превърна в емблема на националната кампания „Динамична и различни“.  <

Две награди за принос в разширяването на достъпа на младите хора до култура за 2023 и 2024 г. получи община Силистра, съобщиха от администрацията.

Отличията са в категорията „Община“ и „Държавен културен институт” за Драматично-кукления театър в дунавския град.

Наградите бяха връчени в рамките на десетата Национална конференция “Достъп на младите хора до култура”, която се проведе в Бургас.

Наградата за община Силистра получи зам.-кметът Стелиян Стойчев, а от името на Драматично-кукления театър в Силистра - директорът Златина Станева. 

По думите й културната институция е била посетена от близо 20 хиляди зрители през отминалия творчески сезон. Изиграни са повече от 270 представления и са осигурени 153 хиляди лева собствени приходи.

През сезона силистренските театрали представиха четири премиерни

Жители и гости на Стара Загора посрещнаха днес на крака любимката на поколения българи Лили Иванова.

Тя пя на най-голямата сцена на открито в Стара Загора, тази на Летния театър в сърцето на парк „Митрополит Методий Кусев“.

Певицата беше посрещната с бурни овации и викове "Браво!" и "Лили!".

В началото примата на българската естрада представи песните „Сълза“, „Ако спра да те обичам“ и „Искам те“. На всяка песен публиката ръкопляскаше в такт с акомпанимента на музикантите от LI Orchesta – Ангел Дюлгеров, Орлин Цветанов, Огнян Енев, Иван Йорданов-Чери, Росен Ватев и Христо Михалков, както и вокалното трио LaTiDa.

Няколко пъти певицата каза, че на сцената е студено, поради времето. Но призова присъстващите да пеят заедно с нея. Заедно с публиката тя изпълни емблематичните хитове „Щурче“, &bd

"Уроци по немски" на режисьора Павел Веснаков спечели наградата за най-добър филм на кинофестивала "Свети Влас филм фест", който тази вечер закри официално своето трето издание. Наградата обяви директора на фестивала Даниела Динева. Веснаков не успя да присъства лично на церемонията по награждаването, но чрез режисьора Мариан Вълев, който прие наградата, благодари за високата оценка.

Специален гост на церемонията, състояла се в Амфитеатър "Арена" в Свети Влас, беше заместник-министърът на културата д-р Илко Ганев. Той присъди отличието за главна женска роля. Тя отиде при Ели Скорчева за "Уроците на Блага".

"Щастлив съм, че съм тук, за да връча една от най-хубавите награди, на една актриса, която няма нужда от представяне", заяви Ганев. От сцената Ели Скорчева пожела дълъг и светъл път на фестивала и заяви, че "има нужда от такива събития, които да популяризират българс

Изложбата ще може да бъде видяна в рамките на два месеца. 

Наум Хаджимладенов е роден в Самоков на 15 юли 1894 г. През 1914 година постъпва в Държавно художествено-индустриално училище, но войната прекъсва образованието му. През 1921 година завършва Художествената академия при проф. Иван Мърквичка и прави самостоятелна изложба по повод завършването си. От 1921 година до 1934 година Наум Хаджимладенов живее в Самоков и работи като учител. Същата година е приет за член на Съюза на българските художници. От 1934 до 1946 година живее в София и работи в различни вестници, показва справка, предоставена от неговия внук Евгени Слуцки. Хаджимладенов е награждаван многократно, носител е и на орден „Кирил и Методий“ – първа степен. През 1975 година е обявен за почетен гражданин на Самоков. Творецът умира през 1985 година.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
2602
Авансцена

Наум Хаджимладенов бе прям и честен към изкуството, каза директорът на Исторически музей – Самоков Веселин Хаджиангелов

Наум Хаджимладенов бе прям и толкова честен към изкуството, каза при откриването на изложба, посветена на 130-ата годишнина от неговото рождение директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов.Той направи официалното откриване заедно с уредника в културната институция Любомир Николов.

| 19 Юни 2024, 19:57 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Наум Хаджимладенов бе прям и честен към изкуството, каза директорът на Исторически музей – Самоков Веселин Хаджиангелов
Наум Хаджимладенов бе прям и честен към изкуството, каза директорът на Исторически музей – Самоков Веселин Хаджиангелов
Снимка © БТА

Наум Хаджимладенов бе прям и толкова честен към изкуството, каза при откриването на изложба, посветена на 130-ата годишнина от неговото рождение директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов. Той направи официалното откриване заедно с уредника в културната институция Любомир Николов. 

Хаджиангелов посочи, че десетки галерии в България и света имат от неговото творчество. „Ние преоткриваме Наум Хаджимладенов с неговата експресивност, задълбочена работа върху едни странни теми“. Той бе много религиозен, затова в някои от картините му може да се види препратка към Стария и Новия Завет, обясни още директорът. 

Солистът на балета на Виенската държавна опера Денис Черевичко ще се превъплъти в ролята на Базил от балета „Дон Кихот“ от Лудвиг Минкус на сцената на Античен форумен комплекс „Августа Траяна“ в Стара Загора утре, 1 август. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Държавна опера - Стара Загора.

В ролята на Китри ще бъде примабалерината Анелия Димитрова. Александър Желев ще бъде в ролята на Дон Кихот, а Калин Любенов ще бъде Санчо Панса. В останалите колоритни роли ще танцуват Фиорди Лоха (Еспада), Юкари Мизу (Мерседес), Клара Ферер (Повелителка на дриадите), Я Чуе Наваро (Амур), Кармен Демирташ (циганка), Марсело Молина (циганин) и др, посочват от оперния театър. Зрителите ще могат да се насладят и на цялата многонационална балетна трупа на Старозагорската опера под ръководството на примабалерината и хореограф Силвия Томова.

Изложба акварел и масло, посветена на 160 години от рождението на Петър Дънов – Учителя беше открита в столичната галерия „Контраст“ днес. Автор на експозицията е художникът Сашо Георгиев. 

Тя ще бъде достъпна в периода от 10 юли до 24 юли.

Вдъхновението на творбите са различни стихове и практики от учението на Петър Дънов. „В процеса на създаване на картините цялото учение на Петър Дънов беше вдъхновяващо. Животът става съвсем по-различен, дните - по-лесни за вършене на ежедневните неща, а също и да приемем нашите слабости, да се вгледаме в себе си, а не само в другите. Дава ни сила да работим върху тях. Човекът е недовършена картина, а постоянно трябва да работи върху себе си и да се развива“, каза художникът Сашо Георгиев .

„Да съм последовател на Дънов е голямо щастие за мен. Това е едно учение, чрез което моят живот се промени. Преди това всичко вървеше

От Бургас започва лятното турне "В света на музиката" на маестро Веско Ешкенази, виртуозната акордеонистка Вероника Тодорова и оркестъра на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов. Това съобщиха от музикалната формация.

"В света на музиката" е отличен с приза "Музикален проект на годината" от БНР, "Алегро Виваче". В концертите са включени произведения както от класическата оркестрова палитра, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти. 

Публиката може да се наслади на творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, Майкъл Джексън, „Куин“ и други. Програмата включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова, специално написани за проекта. Музикалните аранжименти с

Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.

Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица. 

В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков. 

Самия

Иван Станев бе един вечен бунтар и авангардист, умеещ да режисира чрез текста. Този портрет на един от големите реформатори на сценичното изкуство у нас бе очертан на дискусионна среща, която се състоя в рамките на 32-рия театрален фестивал „Варненско лято“. В нея участваха Жанет Спасова, която работи със Станев почти във всичките му спектакли и се налага като знакова актриса на Фолксбюне в Берлин; режисьорът Явор Гърдев и културологът проф. Александър Кьосев. Водещ бе проф. Камелия Николова. 

Проф. Николова припомни, че на 29 юни Иван Станев щеше да навърши 65 години, ако не ни бе напуснал на 1 декември м.г. Според нея най-нерадостното за него би било всички да харесват представленията му, защото неговият театър, въпреки че изглежда като да не се интересува от зрителя, всъщност цели да го накара да се замисли и да го разтърси най-вече през стратегията на езика. 

По думите му самоковският художник и за миг не е спирал да твори, дори е рисувал върху вестници и амбалажна хартия. 

Хаджимладенов оставя голямо наследство. В изложбата могат да се видят 47 творби от цялото творчество на автора. 

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба с най-новите живописни творби на Николай Стоев, озаглавена „Облакът на розовите желания“. По думите на галеристката Виктория Митева художникът ни води отново в своята друга реалност, създадена майсторски с техниката на класическата живопис, където всичко е възможно и достъпно, няма неосъществими желания и несбъднати мечти. Неговите чудати герои обитават картини с имена „Илюзия“, „Към облаците“, „В търсене на любовта“, „В звездна нощ“, „Завръщане на ловците“. 

Заглавната картина „Облакът на розовите желания“ според художника има ясна метафора, навеждаща на мисълта за неосъществените ни желания, които остават такива защото не сме посегнали да ги достигнем. 

По думите му неговите сюжети са най-вече плод на въображението му, но понякога е въпрос на мислене, а друг път на преминала и забелязана навреме идея. Мнението

Трио Viva, Яна Николова и „Отборът на сърцето“ се присъединяват към каузата „Динамични и различни“, съобщават от ПР екипа на артистите.

Музикантите Играта, Монти, Моисей, актьорът и футболист Кристиян Милатинов, инфлуенсърът Владислав Радославов, продуцентът Бебо Халваджиян, актьорът и инфлуенсър Стефан Попов-Чефо са обединени в „Отбора на сърцето“

На 15 юли те играха благотворителен футболен мач срещу отбор на Пловдив. 

Вечерта завърши с концерт на Viva и Яна Николова, към които се присъедини Дивна и „Отбора на сърцето“.

Преди няколко месеца Viva и Яна Николова записаха песента „Не една мечта“, която се превърна в емблема на националната кампания „Динамична и различни“.  <

Две награди за принос в разширяването на достъпа на младите хора до култура за 2023 и 2024 г. получи община Силистра, съобщиха от администрацията.

Отличията са в категорията „Община“ и „Държавен културен институт” за Драматично-кукления театър в дунавския град.

Наградите бяха връчени в рамките на десетата Национална конференция “Достъп на младите хора до култура”, която се проведе в Бургас.

Наградата за община Силистра получи зам.-кметът Стелиян Стойчев, а от името на Драматично-кукления театър в Силистра - директорът Златина Станева. 

По думите й културната институция е била посетена от близо 20 хиляди зрители през отминалия творчески сезон. Изиграни са повече от 270 представления и са осигурени 153 хиляди лева собствени приходи.

През сезона силистренските театрали представиха четири премиерни

Жители и гости на Стара Загора посрещнаха днес на крака любимката на поколения българи Лили Иванова.

Тя пя на най-голямата сцена на открито в Стара Загора, тази на Летния театър в сърцето на парк „Митрополит Методий Кусев“.

Певицата беше посрещната с бурни овации и викове "Браво!" и "Лили!".

В началото примата на българската естрада представи песните „Сълза“, „Ако спра да те обичам“ и „Искам те“. На всяка песен публиката ръкопляскаше в такт с акомпанимента на музикантите от LI Orchesta – Ангел Дюлгеров, Орлин Цветанов, Огнян Енев, Иван Йорданов-Чери, Росен Ватев и Христо Михалков, както и вокалното трио LaTiDa.

Няколко пъти певицата каза, че на сцената е студено, поради времето. Но призова присъстващите да пеят заедно с нея. Заедно с публиката тя изпълни емблематичните хитове „Щурче“, &bd

"Уроци по немски" на режисьора Павел Веснаков спечели наградата за най-добър филм на кинофестивала "Свети Влас филм фест", който тази вечер закри официално своето трето издание. Наградата обяви директора на фестивала Даниела Динева. Веснаков не успя да присъства лично на церемонията по награждаването, но чрез режисьора Мариан Вълев, който прие наградата, благодари за високата оценка.

Специален гост на церемонията, състояла се в Амфитеатър "Арена" в Свети Влас, беше заместник-министърът на културата д-р Илко Ганев. Той присъди отличието за главна женска роля. Тя отиде при Ели Скорчева за "Уроците на Блага".

"Щастлив съм, че съм тук, за да връча една от най-хубавите награди, на една актриса, която няма нужда от представяне", заяви Ганев. От сцената Ели Скорчева пожела дълъг и светъл път на фестивала и заяви, че "има нужда от такива събития, които да популяризират българс

Документален филм показа подбрани моменти от неговото творчество. Присъстващите имаха възможността да получат и хартиен каталог с творби на художника. 

В залата на галерията присъства внукът на Хаджимладенов – Евгени Слуцки, кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов, народният представител Младен Маринов, общински съветници, видни интелектуалци и общественици. 

Изложбата ще може да бъде видяна в рамките на два месеца. 

Наум Хаджимладенов е роден в Самоков на 15 юли 1894 г. През 1914 година постъпва в Държавно художествено-индустриално училище, но войната прекъсва образованието му. През 1921 година завършва Художествената академия при проф. Иван Мърквичка и прави самостоятелна изложба по повод завършването си. От 1921 година до 1934 година Наум Хаджимладенов живее в Самоков и работи като учител. Същата година е приет за член на Съюза на българските художници. От 1934 до 1946 година живее в София и работи в различни вестници, показва справка, предоставена от неговия внук Евгени Слуцки. Хаджимладенов е награждаван многократно, носител е и на орден „Кирил и Методий“ – първа степен. През 1975 година е обявен за почетен гражданин на Самоков. Творецът умира през 1985 година.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.